Milan Kundera “Nepakeliama būties lengvybė“

Ši knyga – tai pirmoji mano pažintis su M. Kundera, kuri iš pradžių sužavėjo, tačiau pabaigoje truputį nuvylė.

Autorius piešia labai įdomius bei sudėtingus žmonių gyvenimus, kuriuose vyrauja meilė, pasiaukojimas bei išdavystė. Visa istorija yra glaudžiai susieta su politikos tema dėl to meto įvykių Čekijoje, kurie dar labiau paaštrina siužetą, pakreipia veikėjų gyvenimus kita vaga.

Kūrinio vekėjai pasirodė neįprasti, bet dėl to ir įdomūs. Viena pagrindinių herojų Tereza visą gyvenimą gyvendama su motina buvo mokoma, kad nėra ko gėdytis nuogo kūno, nes visų kūnai yra lygūs. Todėl ji bėgo nuo savo motinos ir sutiko Tomą, tikėdamasi, kad jam jos kūnas bus vienintelis ir įvertintas, tačiau jam kur kas įdomiau tyrinėti ir kitų moterų kūnus.

M. Kundera pateikia situacijas iš abiejų veikėjų pusių ir tai padeda suprasti kai kurių jų poelgių priežastis, suprasti jų jausmus. Kūrinyje autorius yra ne tik stebėtojas ramiai stebintis veikėjų gyvenimą,bet jis ir pats komentuoja vienokius ar kitokius įvykius, bando juos paaiškinti. Šis autoriaus elgesys pasirodė labai keistas, dar niekada nematytas, tačiau skaityti jis visiškai netrugdė.

“Kuo našta sunkesnė, tuo mūs gyvenimas arčiau žemės, tuo jis tikresnis, tuo teisingesnis.“

“Žmogus niekada negali žinoti, ko turėtų norėti, nes gyvena tik vieną gyvenimą ir negali jo lyginti su ankstesniais nei pataisyti būsimuose.“

“Meilė – tai ne noras mylėtis (šis noras siejamas su nesuskaičiuojama daugybe moterų), o noras kartu miegoti (šis noras siejasi tik su viena moterimi).

Ekranizacija

Anotacija:

Šis Milano Kunderos romanas – labiau negu – kiti yra apie meilę. Tomas ir Tereza. Ar tempti ant pečių praeities naštą, kaip daro Tereza, ar vietoje jos rinktis būties lengvybę kaip Tomas ir Sabina, jo draugė ir meilužė, kuri vienintelė supranta šį mėgstantį vilioti gydytoją? Jis tyrinėja moteris tarsi skalpeliu pjaustytų kokį medicinos tyrimo objektą. Nežinia, kuris kryptis lengviau pakeliama – paradoksų meistras Kundera siūlo į viską pažvelgti skirtingų veikėjų akimis. Netgi šuo Kareninas turi teisę į savo skyrių knygoje. Tačiau netrukus toks netikrumo persmelktas veikėjų judėjimas pasirodo esąs ir dialektinis svarstymas, svyruojantis tarp mąstymo ir poetinės beprotybės – ir naštą, ir lengvybę pasirinkti vienodai sunku… /ir našta, ir lengvybė vienodai sunkūs pasirinkti.

Puslapių skaičius: 290

Knyga nuosava.

Perskaičiau 18.01.2012

Vertinimas: 4/5

Reklama

Komentarų: 1

Filed under 2012 m. knygų iššūkis

One response to “Milan Kundera “Nepakeliama būties lengvybė“

  1. Atgalinis pranešimas: 2012 m. knygų iššūkis | readinginistanbul

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s